Spoštovani učenci in starši!

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport, je na podlagi Zakona o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije COVID-19, izdala Sklep, s katerimi določa ukrepe v zvezi z ocenjevanjem znanja ob zaključku šolskega leta 2019/20.  Z njimi določa spremembe pri predpisanem številu ocen in načinih ocenjevanja znanja, napredovanju učencev iz razreda v razred, rokih popravnih izpitov.

OCENJEVANJE ZNANJA UČENCEV

• Ocenjevanje znanja se izvaja pred učenci oddelka ali učne skupine, v času izobraževanja na daljavo pa lahko tudi individualno.
  • Pri predmetih, za katere sta s predmetnikom določeni največ dve uri tedensko, se znanje učenca oceni najmanj dvakrat v šolskem letu.
  • Pri predmetih, za katere sta s predmetnikom določeni več kot dve uri tedensko, se znanje učenca oceni najmanj trikrat v šolskem letu.
  • Znanje učenca se v drugem ocenjevalnem obdobju pri posameznem predmetu oceni vsaj enkrat.
  • Pri ocenjevanju znanja iz posameznega predmeta učitelj uporablja različne načine ocenjevanja, pri čemer ne velja, da večina ocen ne sme biti pridobljena na podlagi pisnih izdelkov.
  • Učencu, ki je v drugem ocenjevalnem obdobju pridobil negativno oceno iz posameznega predmeta, mora učitelj omogočiti, da je ocenjen še najmanj enkrat do zaključka pouka v šolskem letu.

NAPREDOVANJE UČENCEV IZ RAZREDA V RAZRED

Učenec 3., 4., 5. in 6. razreda, ki je ob koncu šolskega leta negativno ocenjen iz enega ali več predmetov, lahko ponavlja razred na podlagi pisnega obrazloženega predloga razrednika v soglasju s starši.

Učenec 7. in 8. razreda:

• ki je ob koncu pouka v šolskem letu negativno ocenjen iz več kot treh predmetov, razred ponavlja.
  • ki je ob koncu pouka v šolskem letu negativno ocenjen iz največ treh predmetov, do konca šolskega leta opravlja popravni izpit. Popravni izpit lahko opravlja največ trikrat.
  • ki je bil pri opravljanju predmetnih izpitov negativno ocenjen iz več kot treh predmetov, razred ponavlja.
  • ki je bil pri opravljanju predmetnih izpitov negativno ocenjen iz največ treh predmetov, opravlja popravni izpit.
  • ki do konca šolskega leta ni pozitivno ocenjen iz vseh predmetov, pogojno napreduje v višji razred. Če v tretjem roku izpita ne opravi uspešno, razred ponavlja.

ROKI ZA POPRAVNE IZPITE

• Prvi izpitni rok za učence 9. razreda ostaja od 16. 6. 2020 do 29. 6. 2020, za učence od 1. do 8. razreda pa od 26 . 6. 2020 do 9. 7. 2020.
  • Drugi izpitni rok za učence od 1. do 9. razreda ostaja od 18. 8. 2020 do 31. 8. 2020.
  • Tretji izpitni rok za popravne izpite je od 11. 9. 2020 do 18. 9. 2020.
  • Za učence, ki imajo popravne izpite, šola organizira dopolnilni pouk v obsegu najmanj 10 ur za posamezni predmet.
NACIONALNO PREVERJANJE ZNANJA učencev v 6. In 9. razredu se v šolskem letu 2019/2020 ne izvede.

Več informacij na povezavi.

Zavedamo se, da je ocenjevanje zahtevna dejavnost že v običajnih razmerah, v trenutnih izrednih okoliščinah pa še toliko bolj. Trenutno še ne vemo, kje bomo šolsko leto zaključili. Upoštevati pa bo potrebno sklep ministrice in priporočila ZRSŠ za ocenjevanje in zaključevanje ocen, ki so pravzaprav nadaljevanje preverjanj znanja, ki potekajo v aprilu. Učitelji bodo na aktivih uskladili načrte ocenjevanja za posamezne oddelke in s kriteriji ter načrtom ocenjevanja seznanili učence oz starše.

Davorin Majhenič, ravnatelj