Dogodki v okviru Dnevov Goriške knjižnice na temo tehnika se bodo zvrstili med 27. in 31. majem 2024.

PONEDELJEK, 27. maj 2024
E-vozila

Bencin, kerozin, elektrika ali vodik?
Pogovor o sedanjosti in prihodnosti svetovne avtomobilistične industrije z avtomobilskim novinarjem in članom podcasta Atmosferci Juretom Gregorčičem. Z njim se bosta pogovarjala Žan Papič in Gašper Bergant.
ploščad pred Goriško knjižnico (ob slabem vremenu pri klavirju), ob 18.00

Kako brni motor mojega avta?
Ogled bencinskega, dizelskega in e-avtomobila s strokovnjakom
ploščad pred Goriško knjižnico, od 15.00 do 18.00 Izvajalec: Avtohiša Trgo ABC Nova Gorica

Miniaturni železniški svet
Razstava modularne železniške makete z motivi Bohinjske proge ter modelov lokomotiv in vagonov. Spoznali bomo tudi nekdanjo Pionirsko progo v Ljubljani, znano kot otroško železnico, s katero so upravljali pionirji železničarji.
Goriška knjižnica, osrednji razstavni prostor, od 27. do 31. maja 2024.
Vlaki bodo vozili od 15.00 do 19.00, v petek, 31. maja, od 12. do 16. ure.
Izvajalca: Venčeslav Thaler in Boštjan Jarc

50 let Rubikove kocke
Izmenjevalnica Rubikovih kock – prinesi, podari, odnesi
Goriška knjižnica, pri klavirju, od 27. do 31. maja 2024

Edvard Rusjan – na krilih poguma
Priložnostna razstava o življenju in delu slovenskega pionirja letalstva
Goriška knjižnica, pri klavirju, od 27. do 31. maja 2024

Bibliobus v mestu
V garažo Goriške knjižnice bo letos zapeljal čisto novi bibliobus. Preden ga spoznamo, bo zdajšnji zaokrožil po mestu. Na dveh posebnih postajališčih si ga boste lahko pobliže ogledali in izvedeli vse o programu Dnevov Goriške knjižnice.
parkirišče pred Supernovo (nekdanjo Qlandio), od 16.00 do 17.00
parkirišče pred Supernovo, od 17.30 do 18.30

TOREK, 28. maj 2024

Letalstvo

Čigavo letalo bo poletelo najdlje?
Delavnica razvijanja tehničnih veščin in ročnih spretnosti ter izdelava prostoletečega modela letala Hawker Hunter
Goriška knjižnica, dvorana, ob 17.00
Od 6. do 15. leta. Število udeležencev je omejeno. Prijave zbiramo na e-naslov: manja.pergar@gkfb.si
Izvajalec: MD Ventus

V čevljih Edvarda Rusjana
Predavanje Tomaža Mezeta o gradnji in letenju replike letala Eda V

SREDA, 29. maj 2024

Tehnika se povezuje

Super spomin
Predstavitev tehnik pomnjenja in tekmovanje v hitrostnem sestavljanju Rubikove kocke z Nikom Škrlecem
Goriška knjižnica, pri klavirju, ob 18.00
Od 12. do 15. leta. Število udeležencev ni omejeno.

Jekleni konjički iz preteklosti
Voden ogled po zbirki starodobnikov in druge motoristične opreme zbiratelja Mirana Mozetiča
Šolski center Nova Gorica (Erjavčeva 4), ob 17.00,
zbirno mesto pred Goriško knjižnico, ob 16.45

E-transformer 2.0 – potujoča učilnica
Ogled multimedijskega tovornjaka, ki ozavešča o pomembnosti ločevanja in recikliranja e-odpadkov. V vozilu bo potujoča razstava sestavnih delov gospodinjskih aparatov in drugih elektronskih naprav.
Med 14. in 18. uro bo serviser opravljal diagnostiko nedelujočih gospodinjskih aparatov in jih popravljal.
parkirni prostori pred Goriško knjižnico, od 10.00 do 18.00
V sodelovanju s podjetjem ZEOS in LUNG-om, v sklopu TVU 2024

Knjižnica reči – odprtje
V okviru Dnevov Goriške knjižnice 2024 bozaživela naša nova zelena storitev – Knjižnica reči.
Goriška knjižnica, prvo nadstropje, ob 16.00

ČETRTEK, 30. maj 2024

Umetna inteligenca in robotika

Energija poganja
Predstavitev modelov termoelektrarne in vetrne elektrarne ter izdelava vetrne turbine in avtomobilčka na prožnostni pogon
Goriška knjižnica, dvorana, ob 17.00
Od 12. do 15. leta. Število udeležencev je omejeno. Prijave zbiramo na e-naslov: sandi.arcon@gkfb.si.
Izvajalec: Modra delavnica

Superračunalništvo in umetna inteligenca – potenciali za boljši svet
Predavanje Tomija Ilijaša in Matevža Strausa o osnovah superračunalništva in principih uporabe umetne inteligence
Goriška knjižnica, pri klavirju, ob 18.00
Izvajalec: Arctur, d. o. o.

PETEK, 31. maj 2024

Zaključek projekta

Ko zadiši po tiskarski barvi
Ogled prostorov tiskarne Grafika Soča in spremljanje postopka tiskanja časnikov, revij, knjig, učbenikov
Grafika Soča Nova Gorica (Sedejeva 4), ob 17.00,
zbirno mesto pred Goriško knjižnico, ob 16.45

SlikAI
Ustvarjalna delavnica o umetni inteligenci in uporabi najsodobnejših orodij za ustvarjanje vizualnih predstavitev, povezanih s podnebjem
Goriška knjižnica, pri klavirju, ob 16.00
Od 12. do 15. leta. Število udeležencev je omejeno. Prijave zbiramo na e-naslov: manja.pergar@gkfb.si.
Izvajalec: Zavod Kersnikova

Čarovnije Mareta Čareta
Čarovniška predstava za otroke
Goriška knjižnica, dvorana, ob 18.00

Kdo je KUBO robotek?
Zabavna otroška delavnica programiranja in osnov robotike
Goriška knjižnica, na hodniku med Oddelkom s strokovnim gradivom in Časopisnim oddelkom, ob 18.30
Od 6. do 10. leta. Število udeležencev je omejeno. Prijave zbiramo na e-naslov: manja.pergar@gkfb.si.
Izvajalec: Podjetniški inkubator Kočevje

Svetlobna poezija
Predstava žonglerske in ognjene skupine Čupakabra
ploščad pred Goriško knjižnico, ob 20.30

Celoten program
 je dostopen v zgibanki: tiskano dobite v vseh enotah knjižnice, spletno verzijo pa na tej p26ovezavi.
Spremljajte nas na spletni strani in naših družbenih omrežjih Facebook in Instagram.

Lepo vabljeni na vse dogodke.